سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

طراحی داخلی و دکوراسیون

طراحی فضای مطالعه در اتاق کودک و نوجوان

    نظر

 

 

فراهم کردن شرایط و تسهیلات مورد نیاز برای دانش آموزان جهت انجام تکالیف درسی شان در محیط خانه هم به پیشرفت تحصیلی آنها کمک می کند و هم بر وضعیت روحی و جسمی شان تاثیرگذار است.
اگر چه اغلب بچه ها حتی با وجود بهره مندی از اتاقی جداگانه ترجیح می دهند در نزدیک ترین مکان به دیگر اعضای خانواده و به خصوص مادر به درس و مشق خود بپردازند، ولی مهیا کردن امکاناتی مناسب و راحت در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق در قالب میز تحریر و صندلی و همچنین موظف شدن توسط والدین جهت استفاده از آنها از همین ابتدای سال تحصیلی می تواند نقش بسزایی در برهم زدن عادتی دیرینه و یا ایجاد عادتی نو (در کلاس اولی ها) داشته باشد. حتماً شما هم تائید می کنید که معمولاً بچه ها برای انجام تکالیف اتاق نشیمن و مقابل تلویزیون را انتخاب کرده که همزمان با نوشتن تکالیف به صورت درازکش نیم نگاهی نیز به برنامه های تلویزیونی بیندازند و یا در خانه های با سیستم امروزی عده ای از بچه ها از پیشخوان آشپزخانه باز به عنوان میز تحریر استفاده کرده، در نتیجه طی مطالعه در گفت وگوی میان اعضای خانواده نیز شرکت می کنند.
لازم به ذکر است انجام تکالیف در شرایط فوق و موقعیت های شبیه به آن نه تنها پیامدهایی همچون عدم تمرکز بر روی درس، تلف شدن وقت مفید و در نهایت انجام ناتمام تکالیف را به همراه دارد، بلکه بچه ها به جهت نامناسب بودن وضعیت فیزیکی شان در آن شرایط همواره از درد کمر، پشت و گردن شکایت مند هستند.

 

حال آنکه همزمان با آغاز سال تحصیلی علاوه بر لزوم ایجاد قوانینی جدید در خانه توسط والدین جهت ساعات و نحوه درس خواندن و همچنین مکان مناسب آن انتخابی صحیح و بجا برای یک میز تحریر و صندلی می تواند از بروز بسیاری از مشکلات فوق جلوگیری کند. در واقع یک میز و صندلی استاندارد جهت مطالعه و انجام تکالیف باید از حداقل ویژگی های زیر برخوردار باشد:

1- ابعاد میز و صندلی باید با قد و جثه کاربر متناسب باشد. به این ترتیب هر چه او احساس راحتی بیشتری کند، امکان قرارگیری طولانی مدت و تمرکز بیشتر بر روی درس به حالت نشسته پشت میز میسر شده و پیامدهای جسمانی مربوطه را نیز به دنبال نخواهد داشت. زیرا به عنوان مثال در صورتی که ارتفاع نشیمنگاه صندلی نسبت به قد دانش آموز بلندتر باشد، پاهای او بر روی زمین قرار نگرفته و این مسئله سبب فشردگی عضلات ران ها شده و حتی در گردش خون نیز اختلال ایجاد می کند و برعکس اگر صندلی کوتاه تر از حد استاندارد بوده و با قد کاربر نیز تناسبی نداشته باشد، باعث کشیدگی بیشتر پاها به سمت جلو شده و در نتیجه کمر به صورت انحنا یافته از تکیه گاه صندلی فاصله می گیرد، در نتیجه دردهایی نیز در این ناحیه پدید می آید.

به جز در نظر گرفتن موارد فوق پیرامون ارتفاع کف صندلی تا زمین و مناسب بودن آن با قد کاربر شما والدین بهتر است، به هنگام طراحی دکوراسیون داخلی  موارد دیگری را در  مورد توجه قرار دهید:
- صندلی ای تهیه کنید که کفی آن قابل تنظیم باشد. در ضمن توجه به راحتی فرم صندلی و نشیمنگاه آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
چرخ دار بودن صندلی از جمله ضروریات آن به حساب می آید. زیرا به این ترتیب دسترسی به لوازم و امکانات مختلف واقع در کنار میز راحت تر صورت می گیرد.
- هر چه صندلی انتخابی شما از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار باشد، ضریب ایمنی بالاتر می رود.
این موضوع در مورد دانش آموزان دبستانی که پرتحرک هستند، بسیار مهم است.

2- از آنجا که با افزایش کاربرد رایانه امروزه از این تکنولوژی در اغلب خانه ها استفاده می شود و بچه ها حتی در سنین و مقاطع گوناگون تحصیلی نیز از جمله مهمترین و بیشترین کاربران آن محسوب می شوند، شما پدران و مادران اگر قصد دارید در آینده ای نزدیک رایانه ای نیز برای فرزندتان تهیه کنید، میز تحریری انتخاب کنید که به طور همزمان برای استفاده از کامپیوتر نیز مناسب باشد.

3- در شرایطی که جهت محدودیت وسعت فضا در خانه امکان قرارگیری میز تحریری جداگانه در اتاق فرزندتان وجود ندارد، ارائه دو راهکار زیر می تواند شما را در انتخابی مناسب یاری دهد:
الف- از لوازم دکوراسیونی _ کاربردی ترکیبی و کم جا مانند تختخواب میزدار، کمدهای محکم با میز تحریر و کتابخانه و میز تحریرهای تلفیقی در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنید.
ب _ با کمی ابتکار مکانی از اتاق فرزند محصلتان را هر چند کوچک برای میز تحریری دیواری اختصاص دهید. این کار از طریق نصب طبقه ای ثابت و یا تاشو بر روی دیوار کنج اتاق، زیر پنجره های کوتاه، روی شوفاژ، داخل فرورفتگی بین ستون ها و یا هر دیوار دیگری مانند اینها امکان پذیر است.